Hae tästä blogista

torstai 25. joulukuuta 2025

Körttisukat koossa 44-45

Neuloinpa vielä lisää Körttisukkia. Malli on helppo ja niihin on ihana kokeilla eri väriyhdistelmiä :) Lankoina käytin Nakon valkoista (väri nro 136) ja sen kerän loputtua Novitan 7 Veljestä valkoista (väri 011) sekä Housen Onni-lankaa (väri denim 3762) ja Nakon mustaa (väri nro 217). Ohje sukkiin löytyy Lankavan sivuilta ilmaisena ja olen näissä taas vähän soveltanut useammassa kohdassa.


Novita ja House


Varren pituus kantalapun alkuun asti on 17 cm ja jalkaterän pituus 28.5 cm. Neuloin sukat koon 3,5 puikoilla. Löydät sukkani myös Pinterestistä :)

Ohje: 

Olen poikennut alkuperäisestä ohjeesta jonkin verran. Sukan alussa on 65 silmukkaa ja olen neulonut 1. kerroksen oikein ja viimeisen silmukan oikein yhteen ensimmäisen kanssa. Tällöin sukkaan jäi 64 silmukkaa. Neuloin sitten resoria 1 oikein takakautta, 1 nurin yhteensä 15 kerrosta. 

Olen kaventanut varressa seuraavasti:

Heti resorin jälkeen kavensin kaksi oikein yhteen kahdella puikolla. Nyt työhän jäi 62 silmukkaa. Neuloin 7 kerrosta ja kavensin 2 oikein yhteen kahdella puikolla. Nyt työssä oli 60 silmukkaa. Neuloin oikeaa 9 kerrosta ja kavensin 2 oikein yhteen. Nyt työssä oli 58 silmukkaa. Neuloin 7 kerrosta oikeaa ja kavensin 2 oikein yhteen. Työhön jäi nyt 56 silmukkaa. 

Kantalapun neuloin samalla värillä kuin viimeiset oikeat kerrokset eli valkoisella. Kantalapussa on 28 silmukkaa ja neuloin siihen 25 kerrosta siten, että oikealla puolen neuloin kaikki oikein ja nurjalla puolen neuloin joka toinen nurin ja nostin joka toisen silmukan niin, että lanka kulki edestä.

Kantalapun kavennukset:

Neulo edelleen vahvistettua kantalappua. Neulo oikealla kaikki oikein, kunnes vasempaan reunaan jää 10 silmukkaa. Tee ylivetokavennus. Käännä työ ja neulo joka toinen nurin ja nosta joka toinen, kunnes vasempaan reunaan jää 10 silmukkaa. Neulo kaksi nurin yhteen. Kavenna näin pois reunasilmukat ja lopulta keskelle jää 10 silmukkaa. Tee seuraavaksi kiilakavennukset (neulotaan edelleen sinisellä):

Neulo 1. puikon lopussa kaksi oikein yhteen ja 4. puikon alussa kaksi oikein yhteen takakautta. Kavenna joka kerroksella, kunnes silmukoita on 14 molemmilla puikoilla. 

Jalkaterässä on 56 silmukkaa ja kantalapun reunasta laskettuna 54 kerrosta ennen kärkikavennuksia. Kärkikavennukset (nauhakavennus):

Kärkikavennukset on tehty niin, että 1. ja 3. puikon lopussa kaksi oikein yhteen ennen viimeistä silmukkaa ja  2. ja 4. puikon alussa ylivetokavennus ensimmäisen silmukan jälkeen. Kavennetaan joka toinen kerros, kunnes silmukoita on yhteensä 7 jokaisella puikolla. Kavennetaan sitten joka kerros, kunnes silmukoita on yhteensä 12. Katkaistaan lanka ja päätellään kaikki langat nurjalle puolelle.


Körttisukat jalassa




Körttisukat

Muita neulomiani Körttisukkia löydät täältä:

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti